Dějiny cihly – jak vznikla a čím vyniká?

8 000 př. n. l.

Cihla je stavební materiál, který se používá dodnes. A hojně. Většina domů je z cihel. A když nejde o domy, tak o různé přístěnky, garáže, dílny... zkrátka, stavění z cihel je úplná klasika a zvládne si s nimi poradit i leckterý začátečník. S cihlami se dobře pracuje a je na ně spolehnutí – víte, že dlouho vydrží, jsou odolné, neshoří, snesou dost velkou zátěž. Takže cihly mají stavaři stále v oblibě. A možná nebudete věřit, že se z nich staví už 10 000 let.

Vznik první cihly

Jak už jsme zmínili, první cihly se objevily asi 8 000 let před naším letopočtem. Jednalo se o takzvané sušené vepřovice a šlo o přelomový vynález, který ihned našel uplatnění. Oproti ostatním materiálům to bylo něco neskutečně pevného, odolného a s cihlami se dalo velmi dobře pracovat – a postavit z nich téměř cokoliv.

Takové staré cihly našli archeologové při svých vykopávkách na březích řeky Jordán. Byly okolo 26 centimetrů dlouhé, připomínaly tvarově bochník chleba a vznikly tak, že se smíchalo bláto s vodou, které se pak dalo vytvrdnout na slunce.

Lepší cihla

Prvotní cihly se nejen vyráběly z bláta, ale i se blátem navzájem zpevňovaly. Ale postupem času lidstvo vynalezlo lepší způsoby, jak cihly vyrábět a jak je spojovat.

Velký rozmach zaznamenaly asi 3 000 let před naším letopočtem. Nebyly to už jen ručně dělané bochníky, ale vznikly formy na cihly, v nichž se tvořily, načež se pak vypalovaly v pecích. Pořád to bylo ještě vzdálené dnešní cihle, ale “pracihla” už to jistě byla. A v Mezopotámii se z takových cihel hojně stavělo.

Profesionální cihla

Trvalo dalších několik tisíc let, než se taková starověká cihla přiblížila dnešní cihle. Staří Římané je také používali, ale ještě pořád to nebylo ono, i když technologie se dále posouvala kupředu. Největší skok ale cihla zaznamenala ve středověku. Cihly začaly připomínat ty dnešní.

Jejich výroba spočívala v tom, že se nejprve tvarovaly a pak lisovaly. Poté se nechávaly čtyři týdny vysušit, načež se vypalovaly v téměř profesionálních pecích, které už měly dno a cihly se v pecích pečlivě skládaly na sebe.

Teprve v 17. století lidé dospěli do fáze, kdy je napadlo, že cihla nemusí vypadat jako cihla – a rozhodli se začít vyrábět různě tvarované a zdobené cihly. Což znamenalo, že se klasickým způsobem vyrobená cihla posléze ještě brousila a dále upravovala.

Dnešní cihly

Dnes se cihly vyrábějí z jílu a dalších příměsí. Vše se smíchá, rozdrtí, přilije se voda a jde to do lisu.  Vznikne dlouhý cihlový pás, který se posléze rozřezává, cihly se suší a pak se vypalují a brousí.

Přečtěte si také Jaká bude budoucnost stavebnictví? nebo Mosty v Česku se ocitly v dezolátním stavu

Fotografie