TOP 6 nejvyšších staveb světa

Proč jsou mrakodrapy tak fascinující?

Na světě neustále rostou vyšší a vyšší stavby a jedna země se v tomto ohledu snaží předstihnout druhou. Proč? Obří stavby nás přitahují svou neuvěřitelnou výškou, zajímavou architekturou i technologií, kterou samotná výstavba bezesporu potřebovala. Mít na svém území jednu z nejvyšších staveb na světě je znakem určité prestiže i technologické vyspělosti. A tak asi nikoho nepřekvapí, že nejvíce jich je ve východní Asii.

1. Burj Khalifa, Dubai

Nejvyšší budova na světě se jmenuje Burj Khalifa a najdeme ji v Dubaji. Měří 828 metrů a má 163 pater. Burj Khalifa je jasným symbolem obrovského rozvoje tohoto státu a stavba trvala 5 let (což je na české poměry neuvěřitelně krátká doba). Součástí stavby jsou všechny možné moderní technologie a inteligentní systémy.

2. Shanghai Tower

Druhá nejvyšší budova na světě a zároveň nejvyšší budova v Číně se nazývá Shanghai Tower. Jak značí její název, našli byste ji v centru Šanghaje a má výšku 632 metrů. Byla dokončena v roce 2015 a patří k nejfotogničtějším budovám v širokém okolí. Lidi fascinuje její jedinečná architektura, jelikož připomíná spirálu postupně se zužující směrem vzhůru. Tvar budovy má symbolizovat harmonii mezi starými a novými tradicemi. Samotná stavba má také odolat zemětřesením i tajfunům. Najdete v ní vyhlídkovou plošinu přes celé patro a také obchody, restaurace či kanceláře.

3. Abraj Al Bait

Třetí nejvyšší budova světa je Abraj Al Bait v Saúdské Arábii. Jedná se vlastně o komplex šesti věží, z nichž nejvyšší je Hotel Royal Clock Tower měřící 601 metrů. Součástí je také Mešita Al-Haram, což je největší mešita na světě. Najdete tam například hotely, kongresové centrum a obchody. Komplex byl dokončen v roce 2012 a od té doby je jasnou chloubou Saúdské Arábie.

4. Ping An Finance Center

Čtvrtou nejvyšší budovou na světě je Ping An Finance Center v Šen-čenu v Číně. Tato budova byla dokončena v roce 2017 a má 599 metrů. Zajímavostí je, že má 115 pater a její architektura byla inspirována stromy a krystaly.

5.  Lotte World Tower

Pátou nejvyšší budovou světa je Lotte World Tower v Soulu v Jižní Koreji. Měří 554,5 metrů a byla dokončena v roce 2017. Jedná se o nejvyšší budovu v Jižní Koreji a proslavila se hlavně svým výtahem, který je považován za nejvýkonnější a nejrychlejší na světě – jede rychlostí až 72 km/h.

6.  Taipei 101

Taipei 101 je zajímavý tím, že býval nejvyšší budovou na světě, ale už dávno byl překonán. Najdeme ho ve městě Taipei na Tchaj-wanu a vznikl mezi lety 1999 až 2004. Měří 509 metrů, což je úchvatné, ale dnes už to nikoho do kolen nedostane. I přesto je ale Taipei 101 jedním z nejslavnějších symbolů Tchaj-wanu a mnozí obdivují jeho futuristický vzhled. A proč má ve jméně číslici? Zkrátka proto, že má 101 pater.

Přečtěte si také text Nejzajímavější mosty světa. Které to jsou? nebo poznejte Důležité vynálezy 21. století, které byly uvedeny na trh.

Fotografie